Canadian Mathematical Society, Ottawa, ON K1G3V4
613-733-2662 ext 733
meetings@cms.math.ca

Sessions

75th anniversary CMS 2021 SMC 75e anniversaire: Ottawa

Sessions

1. Additive and Combinatorial Number Theory
Org.: József Solymosi (UBC) and Jacques Verstraete (UC San Diego)

2. Algebraic and Geometric Theory of Homogeneous Spaces
Org.: Nikita Karpenko (Alberta), Nicole Lemire (Western Ontario), and Kirill Zaynullin (Ottawa)

3. Algebraic Number Theory
Org.: Alex Bartel (Glasgow) and Antonio Lei (Laval)

4. Amicale de théorie des nombres en hommage à Robert Langlands
Org.: Lucile Devin (Montréal & Ottawa), Daniel Fiorilli (Ottawa), Damien Roy (Ottawa), and Gary Walsh (Tutte Institute & Ottawa)

5. Applications to Physical and Biological Systems: Theory, Modelling, and Computations
Org.: Anita Layton, Dania Sheaib, and Mehrshad Sadria (Waterloo)

6. Applied Probability and Stochastic Processes
Org.: Rafal Kulik (Ottawa) and Aaron Smith (Ottawa)

7. Arithmetic Geometry
Org.: Eyal Goren (McGill) and Steve Kudla (Toronto)

8. Combinatorial and Algebraic Enumeration: in Honor of Ian Goulden and David Jackson

Org.: Angèle Hamel (Wilfrid Laurier), John Irving (St. Mary’s), Alejandro Morales (Massachusetts), and Amarpreet Rattan (SFU)

9. Combinatorial Game Theory
Org.: Melissa Huggan (Ryerson), Svenja Huntemann (Carleton), and Richard Nowakowski (Dalhousie)

10. Complex and Harmonic Analysis
Org.: Ilia Binder (Toronto), Damir Kinzebulatov (Laval), Javad Mashreghi (Laval)

11. Designs and Codes
Org.: David Pike (Memorial) and Doug Stinson (Waterloo)

12. Ergodic Theory, Dynamical Systems, Fractals, and Applications
Org.: Jacopo De Simoi (Toronto) and Shafiqul Islam (PEI)

13. Finite Fields, Applications, and Related Structures
Org.: Daniel Panario, Steven Wang, and David Thompson (Carleton)

14. General Relativity
Org.: Spyros Alexakis and Stefanos Aretakis (Toronto)

15. Geometric Analysis
Org.: Robert Haslhofer (Toronto) and Aaron Naber (Northwestern)

16. Graph Decompositions
Org.: Andrea Burgess (New Brunswick) and Mateja Šajna (Ottawa)

17. Groups in Topology and Dynamics
Org.: Kathryn Mann (Cornell) and Kasra Rafi (Toronto)

18. Harmonic Analysis and Partial Differential Equations
Org.: Almaz Butaev (Calgary) and Galia Dafni (Concordia)

19. Higher Categories
Org.: Simon Henry (Ottawa), Pieter Hofstra (Ottawa), and Dorette Pronk (Dalhousie)

20. Hopf Algebras and Related Topics
Org.: Yevgenia Kashina (DePaul), Mikhail Kotchetov, and Yorck Sommerhäuser (Memorial University)

21. Information-Theoretic and Geometric Aspects of Statistical Machine Learning
Org.: Matthew Dixon (Illinois Institute of Technology) and Ting-Kam Leonard Wong (Toronto)

22. Low Dimensional Topology
Org.: Idrissa Ba and Adam Clay (Manitoba)

23. Mathematical Modelling in Epidemiology and Public Health
Org.: Hongbin Guo (Ottawa) and Yanyu Xiao (Cincinnati)

24. Mathematical Models for Ecological Dynamics
Org.: Frithjof Lutscher (Ottawa) and Olga Vasilyeva (Memorial)

25. Mathematics of Smart Villages: Applications of Mathematics to the Real World
Org.: Ram P Murty (Queens) and Kumar Murty (Toronto)

26. Modern Trends in Graph Theory
Org.: Bojan Mohar (SFU) and Sergey Norin (McGill)

27. New Perspectives on the Brunn-Minkowski Theory
Org.: Alina Stancu (Concordia), Deping Ye (Memorial), and Jiazu Zhou (Southwest)

28. Noncommutative Algebra and Noncommutative Geometry
Org.: Jason Bell (Waterloo) and Colin Ingalls (Carleton)

29. Noncommutative Geometry and Mathematical Physics
Org.: Branimir Cacic (UNB) and Masoud Khalkhali (UWO)

30. Nonlinear Analysis in Manifolds
Org.: Siyuan Lu (McMaster) and Jérôme Vétois (McGill)

31. Numerical Analysis and Computational Geophysics
Org.: Alexander Bihlo, Hormoz Jahandari (Memorial), and Fabrizio Donzelli (Ottawa)

32. Online Math Education
Org.: Darja Barr (Manitoba), Benoit Dionne (Ottawa), Emily McKinnon (Manitoba)

33. Operations Research
Org.: Bao Nguyen and Davide Spinello (Ottawa)

34. Operator Algebras and Applications
Org.: Thierry Giordano and Aaron Tikuisis (Ottawa), Ian Putnam (Victoria)

35. Optimal Transport and Applications
Org.: Young-Heon Kim (UBC) and Brendan Pass (Alberta)

36. Quantum Information Theory
Org.: Jason Crann (Carleton) and David Kribs (Guelph)

37. Quantum Mathematics: Quantum Materials and Quantum Information
Org.: Steven Rayan (Saskatchewan) and William Witczak-Krempa (Montréal)

38. Recent Advances in Theory and Applications of Functional Differential Equations
Org.: Victor Leblanc (Ottawa)

39. Representations of p-adic Groups and Langlands Correspondences
Org.: Karol Koziol (Michigan) and Monica Nevins (Ottawa)

40. Stochastic Partial Differential Equations
Org.: Raluca Balan (Ottawa) and Yaozhong Hu (Alberta)

41. STUDC Research Session
Org.: Adèle Bourgeois (Ottawa), Yuliya Nesterova (Queen’s), Amar Venga (Western), Daniel Zackon (Toronto)

42. Symplectic Geometry
Org.: Lisa Jeffrey (Toronto), Derek Krepski (Manitoba), and Luke Volk (Ottawa)

43. Transitioning to University: Indigenous Perspectives on Post-Secondary Mathematics
Org.: Darja Barr (Manitoba), Benoit Dionne (Ottawa), Emily McKinnon (Manitoba)